TRENDY KAMENŮ

Barvy drahých kamenů a jejich vliv na člověka

V kameni je ukryto tajemství starých věků, exotických dálek, energie slunečních paprsků i síla větrů, kterým musel vzdorovat. Některým kamenům se dokonce přisuzují léčivé či ochranitelské účinky. Přeneste si část této nádherné neživé přírody do svého domova či práce a ona vás nezklame. A přitom přírodní kámen v různých podobách nemusí být nutně výsadou pro bohaté. Využití kamene je velmi široké. Těží se po celém světě, dováží se z Asie, Afriky, Brazílie, Pákistánu, Indie atd. Některé kameny se narodí ve stejné podobě na různých místech zeměkoule. Jiné kameny se naopak nacházejí pouze v jedné oblasti.

BÍLÁ BARVA

Je dokonalou směsí všech čistých barev. Bývá spojována s dobrem, vzkříšením, moudrostí, vznešeností, duševní zralostí, čistotou, nevinností a půvabem.  Působí jako koncentrátor energií. Povzbuzují lásku k pravdě, upřímnosti, mravní i fyzické čistotě a k prostému životu. Bílé kameny odstraňují všechny blokády a nastolují všeobecnou rovnováhu. Snižují bolesti hlavy, podráždění očí, zvyšují citlivost a posilují nervy.

RŮŽOVÁ BARVA

Je barvou srdce a optimistických brýlí, červeného ohně s bílou nevinností. Bývá spojována s láskou, mírumilovností, jemností, citlivostí, vnímavostí, soucitem, štěstím, harmonií a sněním. Růžové kameny symbolizují lásku a něhu. Působí povzbudivě a příjemně nalaďují. Růžové kameny působí především při veškerých „bolestech srdce“. Snižují napětí, křečovitost, hněvivost, podráždění, strach.

ČERVENÁ BARVA

Je barvou krve a nebezpečí, ohně, vladařů, bojovníků. Bývá spojována s energiemi všeho druhu, smyslovým vzrušením, podrážděním, láskou, ale i s hněvem, nenávistí a utrpením. Červené kameny symbolizují životní sílu. Dodávají energii, odvahu, prohřívají organismus, dynamizují chování a zvyšují napětí. Červené kameny působí především na krev, nízký krevní tlak, krevní oběh, srdce.

ORANŽOVÁ BARVA

Je barvou zralého ovoce. Bývá spojována s vysokou tělesnou i duševní aktivitou, kritičností, životní energií, obnovou, oživením, smyslnou radostí. Oranžové kameny podněcují k akci, družnosti, součinnosti. Působí především při zažívacích potížích, odstraňují křeče, prokrvují. Zvlášť účinně potlačují nechutenství.

ŽLUTÁ BARVA

Je nejsvětlejší čistou barvou. Bývá spojována s lehkostí, jasností, se zralostí, dobrou náladou, tvořivostí, cílevědomou duševní aktivitou, otevřeností. Žluté kameny  symbolizují vznešenost, moudrost, touhu po svobodě. Podněcují k aktivnímu myšlení, potlačují nerozhodnost a obavy. Působí povzbudivě především na imunitní systém, aniž by však vyvolávaly podráždění. Stimulují nervový systém, takže potlačují náladovost a deprese.

ZELENÁ BARVA

Je barvou rozvíjející se přírody, jara, naděje. Bývá spojována s mladostí, obnovou sil, plodností, hojností, ale i s nadějí, klidem, vyrovnaností a harmonií. Zelené kameny symbolizují přírodní sílu a vývoj. Přinášejí životní energii, vyrovnávají růst, regenerují životní síly a prodlužují život. Zelené kameny obecně mají uklidňující účinek na celý organismus, a to jak na tělo, tak i na duši. Účinně působí především při srdečních a nervových potížích, při neklidu, poruchách spánku, vyčerpání.

MODRÁ BARVA

Je barvou bezmračné oblohy a širého moře. Bývá spojována s vyššími principy a vyššími bytostmi, uspořádáním, šlechetnými úmysly, citlivostí, jemností, ale i s moralizováním. Světle modrá barva působí více navenek a podporuje komunikaci, tmavá modř je introvertní a podporuje vnitřní poznání i inspiraci. Modré kameny symbolizují věrnost, důvěru a spolehlivost. Přinášení duševní klid, rozvážnost, koncentraci, vyrovnanost, mír a porozumění ostatním. Přinášejí celkové uklidnění. Utišují bolest, snižují horečky, brání zánětům a infekci.

FIALOVÁ BARVA

Je barvou vznešeného klidu, spravedlivosti, kněží, soudců, ale i pokročilého západu slunce, samoty, žalu, smutku. Bývá spojována s mystikou, vnitřní intuicí, okouzlením, inspirací, předvídavostí, spojením s jinými světy. Fialové kameny působí hluboce jak na duši, tak i na tělesnou schránku. Měly by být používány především při psychických potížích a při „rozladění“ fyzických orgánů. Pomáhají při nespavosti, bolení hlavy, migréně a neuralgii.

ČERNÁ BARVA

Dokonale pohlcuje všechny barvy spektra, takže odnímá a koncentruje energii v nesvětelné podobě. Je barvou tmy, hlubin.  Černé kameny symbolizují důstojnost a nepoddajnost. Pomáhají překonat vnitřní krize a zmírňují působení škodlivých sil. Působí především uklidňujícím způsoben, posilují vůli po uzdravení, realistický náhled na zdravotní stav. Prohřívají organismus, zejména klouby, odstraňují blokace.

HNĚDÁ BARVA

Je barvou země, dřeva a podzimního listí. Bývá spojována se zemitostí, přemýšlivostí, plností, solidností a praktičností, ale i se zralostí, klidem nebo dokonce se smířením se životem. Hnědé kameny symbolizují zemitost a přízemnost. Působí zdrženlivě a utišují bolest. Přinášejí klid, bezpečí, duševní rovnováhu. Hnědé kameny působí uklidňujícím dojmem a posilují vytrvalost v léčení. Příznivě ovlivňují nervovou soustavu, uvolňují vnitřní napětí a tiší bolesti.

BEZBARVOST

Je typická pro dva základní živly – vodu a vzduch. Bezbarvé kameny symbolizují vysokou čistotu a nevinnost. Povzbuzují ctnost, ušlechtilé úmysly, touhu po dokonalosti, stabilitě. Účinek bezbarvých kamenů spočívá především v koncentraci světelné energie na postižená místa a v posilování fyzické i duševní pevnosti.

ŠEDÁ BARVA  A STŘÍBRNÁ

Je barvou všednosti, běžnosti, útlumu, ale i vzdálených skal, mlhy a smogu. Bývá spojována s tajemnými aktivitami „šedých eminencí“, s tichou vodou, která břehy mele, s diskrétností, tajnůstkářstvím, ale i s nedostatkem energie a stárnutím. Šedé kameny pomáhají neutralizovat nebo utajit nepříjemné skutečnosti, podporují vyváženost i přizpůsobivost. Šedé kameny působí především vytvářením neutrálního prostředí, brzdícího vnější vlivy. Působí stabilizačně, zmírňují vedlejší účinky léků, lehce oživují při hlubokých depresích.

Zdroj: Jak nám mohou pomoci drahé kameny, Antonín Hrbek